Daně v ČR se dělí podle předmětu zdanění v souladu s tříděním OECD a lze je roztřídit do následujících skupin:
- Přímé daně
- Daně z příjmu
- Daň z příjmu fyzických osob Univerzální daň, které podléhají všechny zdanitelné příjmy jednotlivců.
- Daň z příjmu právnických osob Platí pro všechny právnické osoby a předmětem daně jsou veřejné příjmy z činností a nakládání s majetkem u nepodnikatelských subjektů a příjmy z činnosti uskutečňovaných za účelem dosahování zisku. Základ daně se odvozuje od účetního výsledku hospodaření před zdaněním a snižuje se o nestandardní odpočty.
- Daně majetkové Doplňkový daňový příjem.
- Všeobecné – např. daň z nemovitostí
- Výběrové – daň z převodu nemovitostí, daň darovací, daň dědická.
- Daně z příjmu
- Nepřímé daně (ze spotřeby)
- Univerzální daně (všeobecné) - Daň z přidané hodnoty – DPH
- Selektivní daně: Spotřební daň na: minerální oleje, líh, víno, pivo a tabákové výrobky. Daň z energií -od r. 2008 (environmentální, ekologická nebo zelená daň) Clo - specifická daň ze spotřeby, povinná platba spojená s přechodem zboží přes hranice státu. Daň silniční - sazba daně je pevná a diferencovaná, u osobních automobilů podle zdvihového objemu motoru a u užitkových vozidel podle celkové hnutosti a počtu náprav.
- Ostatní – pojistné na sociální pojištění Sociální pojistné je daň v ekonomickém, ale ne v právním slova smyslu, v České republice je velmi významné.
- Pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Důchodové pojistné, nemocenské pojistné a příspěvek na státní politiku nezaměstnanosti.
- Pojistné na veřejné zdravotní pojištění